DISKUSIE
Pozývame Vás na diskusie po večerných predstaveniach na festivale Bábkarská Bystrica 2024. Diskusie sledujú dva zámery: tvorba pozvaného tímu a súvislosti vzniku predstavenia, interakcia na prežité predstavenie.
DISKUSIE VEDÚ:
Je absolventkou dramatickej tvorby a divadelnej dramaturgie pod vedením prof. Romana Poláka a Mgr. art. Daniela Majlinga na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave. Od roku 2019 pracuje ako lektorka dramaturgie v Mestskom divadle Žilina. Počas štúdia spolupracovala v tvorivom tandeme s režisérkou Barborou Nitschovou, so študentskými inscenáciami sa zúčastnili viacerých festivalov, dve inscenácie boli súčasťou juniorského programu na Dotykoch a spojeniach 2021. Spolupracovala na príprave prvej inscenácie na Slovensku pre Nepočujúcich aj počujúcich divákov, ktorá má názov Deti ticha (2021, Divadlo Lab). V Mestskom divadle Žilina spolupracuje na organizovaní predstavení pre sluchovo postihnutých divákov*čky a od sezóny 2021/2022 je lektorkou tvorivého písania pre mladých študentov a študentky.
Je absolventkou slovenského jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pôsobí v Banskej Bystrici, kde učí slovenský jazyk a občiansku náuku na Strednej priemyselnej škole Jozefa Murgaša. Okrem toho pracuje ako externá redaktorka v Rádiu Regina, kde začala pracovať ešte počas štúdia na VŠ. V Regine sa venuje najmä témam z kultúry, školstva, folklóru, tradíciám a remeslám. Prináša reportáže hlavne poslucháčom z okresu Rimavská Sobota.
(foto: Joseph Marčinský)
Absolvent Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove (študijný program estetika a história), Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave (študijný program divadelná réžia a dramaturgia) a Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV (študijný program divadelná veda). Od roku 2013 do roku 2017 spolupracoval s Oddelením galerijnej pedagogiky Slovenskej národnej galérie, kde ako lektor pripravoval a realizoval kreatívne vzdelávacie programy vrátane odborných výkladov pre študentov a širšiu verejnosť. Od roku 2017 do roku 2022 viedol Centrum výskumu a vzdelávania v divadle Divadelného ústavu, kde koordinoval, plánoval a realizoval vedecko-výskumné a vzdelávacie projekty. V rokoch 2022 až 2023 pôsobil v Štátnom/Národnom divadle Košice ako lektor dramaturgie činoherného, operného a baletného súboru. Od júla 2024 pôsobí ako umelecký šéf v Bábkovom divadle v Košiciach.
Od roku 1985 pracuje v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici, kde v súčasnosti pôsobí ako režisér a umelecký šéf. Režijne vytvoril takmer 200 inscenácií pre deti a pre dospelých. Formoval a formuje tvár medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica. Spolupracoval s mnohými slovenskými, poľskými i českými divadlami. Je známy svojím výtvarným divadelným jazykom a viacvrstevnou prácou so znakom. Jeho tvorba je často oceňovaná doma i v zahraničí, napr. je viacnásobným držiteľom Výročných cien Slovenského literárneho fondu. Je tiež nositeľom Ceny za celoživotné dielo, Ceny Jana Dormana za významný režijný vplyv v poľskom divadle pre mladého diváka, držiteľom Ceny Hašterica za tvorivý čin v oblasti slovenského bábkového divadla na Slovensku za inscenáciu Kubo. V roku 2012 získal Hlavnú cenu XVI. Medzinárodného divadelného festivalu KORCZAK vo Varšave za inscenáciu Tajomné dieťa (Teatr Lalka, Varšava, Poľsko), v roku 2017 Grand Prix aj Cenu diváka festivalu Nová dráma/New drama a Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii DIVADLO za réžiu inscenácie Vojna nemá ženskú tvár (SKD Martin). Bol niekoľkokrát nominovaný na cenu Dosky. Inscenácia Dojímate ma veľmi (fragmenty zo života diela Dominika Tatarku) v réžii Mariána Pecka bola zaradená do Zlatého fondu slovenského divadla. Festival uvedie jeho inscenáciu pre deti Kamil a pre mladých ľudí a dospelých Časy zo Second Handu. Koniec červeného človeka z BDNR, ako aj Brzechwatorium poľského divadla Opolski teatr lalki i aktora.
WORKSHOP
Divadelná maska: od antiky po modernu
1. 10. | 12:00 a 3. 10. | 14:15 | Miestnosť 222, Akadémia umení
Počas festivalu sa konajú dva workshopy pre odbornú a laickú verejnosť (jeden pre ukrajinskú komunitu v Banskej Bystrici a druhý pre záujemcov*kyne z odbornej alebo laickej verejnosti), na ktorom Katedra bábkarskej tvorby Kyjevskej Národnej divadelnej, filmovej a televíznej Univerzity I. K. Karpenka-Karého predstaví svoju prácu s materiálom/hlinou a nadrozmernými maskami.
Workshop nadväzuje na predstavenie Legenda o Guljian, v ktorom sa priamo pracuje s hlinou a nadrozmernými maskami. Tvorivá dielňa je zaujímavou príležitosťou neformálneho vzdelávania pre všetkých*tky, ktoré sa chcú zoznámiť s prácou s materiálom hlinou a nadrozmernými maskami.
Prihlášku na workshop stiahnete TU.
WORKSHOP VEDIE:
Ukrajinský herec a režisér bábkového divadla.
Je víťazom mnohých festivalov a súťaží na Ukrajine, vo Fínsku, Poľsku a Moldavsku. Štyrikrát získal najprestížnejšie divadelné ocenenie v Kyjeve a na Ukrajine – Kyjevskú divadelnú pektorálu (za najlepšiu inscenáciu pre deti s názvom Palculienka v roku 2012 podľa Andersena, Prečo má slon taký dlhý nos podľa Kiplinga v roku 2015, za najlepšiu dramatickú inscenáciu Oskar v roku 2015 a za najlepšiu komornú dramatickú inscenáciu Nakresli mi lietadlo v roku 2023, obe podľa Erica Emmanuela Schmitta).
Dlhodobo pôsobil v Krymskom bábkovom divadle a ako režisér v Kyjevskom mestskom akademickom bábkovom divadle. V súčasnosti je pedagógom na Kyjevskej Národnej divadelnej, filmovej a televíznej Univerzite I. K. Karpenka-Karého. Je tiež členom predstavenstva UNIMA-UKRAINE.
TVORIVÉ PRACOVNÉ STRETNUTIE
5. 10. | 14:00 | Teatrium BDNR
Stretnutie lektoriek a lektorov tvorivého písania v gescii Divadelného ústavu.
Dielne kreatívneho písania pre deti a mládež vo veku 12 – 18 rokov sa pravidelne otvárajú v Bratislave, v Žiline a v Banskej Bystrici pod lektorským vedením dramaturgičiek a dramaturga priamo v ich domovských divadlách – v Činohre Slovenského národného divadla v Bratislave (lektor Mário Drgoňa), v Mestskom divadle Žilina (lektorka Daniela Brezániová) a v Bábkovom divadle na Rázcestí (lektorka Iveta Škripková). Uplynulú sezónu sa dielne otvorili aj v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene (lektorka Uršula Turčanová).
Tvorivé písanie sa koná v BDNR pod vedením dramatičky Ivety Škripkovej, v gescii Divadelného ústavu od r. 2012. Odvtedy sa formuje dramatická súťaž pre teenegerov a teenegerky pod názvom Dramaticky mladí, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Vďaka tomuto projektu sa buduje vzťah detí k dráme a podporuje sa ich záujem o divadlo.